Що таке історія

грудень 25, 2017

article1_0 picture

Що таке Історія?

Досить дивне на перший погляд запитання, адже всім відомо, що це... ну... Ну, те, що колись було, але вже давно минуло. Якщо ця відповідь здається занадто простою, можна запитати в Гугла. Він знає все і певно дасть нам вичерпну відповідь, увівши в обіг чимало наукових термінів. Та навряд чи це нам потрібно, тож спробую продовжити своїми словами.

Для фахівців істориків історія - це сукупність усіх подій, що відбувалися з давніх-давен і до учорашнього дня, а також наука, що їх вивчає. Для пересічної людини – це, зазвичай, щось зовсім далеке, присипане пилом сторіч і майже зовсім непотрібне у сьогоденні. Лише окремі фрагменти засвоєні ще за шкільних часів або ж під впливом медійного нав’язування час від часу виринають перед нами ніби з вакууму. Зовсім іншу роль відіграє історія у політиці – в усі часи це був (і є) чи не найголовніший інструмент ідеологічного впливу. Однак слід визнати – це не є погано. Страва інформаційна, як і страва кулінарна може бути корисною, а може бути отруйною, і тут уже варто кінцевому споживачеві, тобто нам із вами, вміти відрізнити одне від іншого, правду від брехні.

"Але ж історія не є точною наукою!" - можете зауважити ви, і будете праві. Навіть при наявності неспростовних фактів (а це буває далеко не завжди), тлумачення цих фактів можуть кардинально відрізнятися, що вже казати про інші випадки. Що ж тоді робити? І чи варто взагалі щось робити?

Для себе я знайшов дуже просту відповідь. Якщо "об’єктивної історії" практично не існує, то залишається або харчуватися чиєюсь суб’єктивною інформацією, сподіваючись на її якість, або ж сформувати власний суб’єктивний погляд на історію. Створення свого власного погляду на свою власну Історію ми і ставимо собі за мету.

І ще, один дуже важливий момент: є Історія, а є історія.

Історія - вона одна, загальна для усіх, історій же - безліч, це історія міста, історія села, історія вулиці, історія родини, зрештою історія окремої людини. З цих «маленьких історій» і складається ота одна велика Історія з видатними постатями і вирішальними битвами. Зберегти себе в ній можуть лише "най-най", мільйони ж «маленьких історій» зводяться до усереднення та узагальнення, і виступають лише тлом, на якому відбуваються головні події. Водночас окремі історії не можуть існувати самі по собі, вони завжди вписані в контекст Історії загальної. Ось саме такі «маленькі історії» ми і будемо намагатися висвітлювати. Це будуть історії нашого міста, а їх героями – наші з Вами земляки.

м.Куп'янськ, Покровська церква, 1912 рік Джерело фото: kupyansk.at.ua

м.Куп’янськ, Покровська церква, 1912 рік

Ці герої є в кожній родині, у них є імена і прізвища, це наші батьки, діди і прадіди... Пам’ять про них слід берегти і шанувати, пам’ять про них не вигадана і не нав’язана – це і є наші «маленькі історії». Вони нам близькі і зрозумілі, бо вони, зрештою, наші. Історія має бути персоніфікованою! Так вона стає ближчою.

Та повернімося до нашого головного питання. Що ж таке Історія взагалі? І чи справді вона нам так потрібна? Спробую запропонувати власну відповідь. На моє переконання Історія – це знання, котрі дозволяють нам зрозуміти хто ми є, звідки ми прийшли, і чому саме тут і зараз ми знаходимось. Адже, як відомо є причини, і є наслідки. Кожному конкретному результату передували якісь конкретні події, і нашому сьогоденню передувало наше минуле, тобто наша історія. Іншими словами – ми самі є результатом Історії. Причому, як в матеріальному плані (бо ми є фізичними нащадками наших пращурів), так і в духовному (бо ми є їх культурними спадкоємцями). Та чи зможемо ми використати ці знання собі на користь залежить вже тільки від нас…