Свій аршин

травень 18, 2018

Система мір

Народні приказки та фразеологізми із давніх-давен сповіщають нас про одиниці виміру, які сучасній людині, м’яко кажучи, не зовсім зрозумілі. Ну от наприклад:

  • - Для скаженого пса сім верст – не гак!
  • - Міряти на свій аршин.
  • - З’їсти разом пуд солі.
  • - Дізнатися по чому фунт лиха.

А чи багато хто зможе достеменно сказати, про які ж такі величини насправді йде мова? У таких випадках часто кажуть – без «бутилки» не розібратись…

О! До речі, «бутилка» – це також одиниця виміру! Міра рідини, так звана «винна міра», і дорівнювала вона зовсім не 0,5 літра…

Мірна кружка з об’ємом «полуштоф» Мірна кружка з об’ємом «полуштоф», що відповідає «горілчаній пляшці» і дорівнює 0,615л. (1891 р.)

А ось іще питаннячко «на засипку»: як має виглядати людина, що відповідає наступному опису?

  • - Од горшка два вершка
  • - Коса сажень у плечах
  • - Сім п’ядей в чолі

Можемо припустити, що тут і поодинці «особливі прикмети» вельми примітними виходять, а якщо весь цей «набір», не дай Боже, зійдеться в одній людині, то їй пряма дорога не куди-небудь, а в кунсткамеру. Чому? Це легко зрозуміти перевівши «загадкові» величини у метри…

Але як це швидко зробити?

У статті «10 копійок сріблом» ми вже торкались теми метрології царської доби, і могло скластись враження, що це досить заплутана справа. До певної міри – так воно і є.

Наприклад початковими «еталонами» мір довжини були частини людського тіла: «локті», «п’яді» і таке інше. Цілком очевидно, що в кожної людини ці розміри були не однаковими, тож років 250 тому казати про якусь «стандартизацію» взагалі не доводилось. Свого часу навіть існувала практика, коли для продажу тканини, яку зазвичай міряли «ліктями», купці шукали «реалізаторів» із якомога коротшими руками! Та навіть, якщо не вдаватися до подібних крайнощів, систему мір і ваг істотно ускладнювало існування значної кількості різновидів одних і тих же одиниць виміру (у тому числі й регіональних).

Так у різні часи і у різних галузях верста вміщувала в себе від 500 до 1000 сажнів, а сажень, в свою чергу, міг бути казенним (простим), косим, а окрім того ще й морським. І так майже зі всіма одиницями вимірювання.

Тож вираз «міряти на свій аршин» виник у народному побуті не лише для красного слівця – він цілком відображав реалії свого часу.

Походження антропометричних одиниць довжини Походження антропометричних одиниць довжини.

Перша спроба впорядкувати систему мір була здійснена у 1835 році. Був виданий спеціальний наказ (такий собі царський ГОСТ), який чітко встановлював певні співвідношення одиниць. За основу стандартизації були прийняті англійські одиниці вимірювання – фут, дюйм, лінія, точка. Аршин був прирівняний до 28 дюймів, сажень до 7 футів, деякі застарілі міри було скасовано. В результаті вийшла така собі «дивна суміш», яка включала в себе елементи десятинної, четвертинної і ще бозна якої системи вимірювання.

Звідки пішла десятинна система вимірювання – питання не надто складне. Адже варто поглянути на власні руки, і все стане зрозумілим. Якщо з вами (не дай Боже) не траплялось нещасних випадків, то пальців на руках має бути рівно 10. Тож рахувати на пальцях до 10 виходить дуже зручно і наглядно!

Я навіть можу зрозуміти четвертинну систему. Її вигадали ті, хто не надто напружувалися і все ділили на 2, зрештою й отримали величини кратні початковій – 12 ; 14 ; 18 ; 116 і т. д.

Та якщо з першими двома системами все доволі прозоро і зрозуміло, то привнесені 17 , 128 і тому подібні дробі, здатні лише остаточно заплутати непідготовленого читача. А нам заплутані читачі не потрібні!

Навпаки! Ця стаття створювалася, щоб спростити життя усім, хто цікавиться даною темою. Тож, щоб легко і швидко отримати відповіді на запитання з галузі старовинної метрології пропонуємо вашій увазі зручний конвертор, який переведе будь-який «аршин» чи «фунт» у зрозумілі метри та кілограми.

Конвертер стародавніх одиниць вимірювання


=

До речі, метрична система вимірювання була допущена до застосування в Російській Імперії (щоправда у необов’язковому порядку) згідно закону від 4 червня 1899 року. Згідно нього відбулося й останнє корегування старих одиниць виміру (саме на них ми й орієнтувались при створенні конвертора).

4 червня вже скоро, тож незабаром матимемо нагоду поздоровити метр, літр і усіх інших з офіційною появою на наших теренах! З’явившись одного разу, вони назавжди відсунули в минуле старі одиниці виміру. Проте навряд чи можливе їх остаточне забуття, адже погодьтесь, якось не звучить:

  • - Ми з’їли разом 16,3804964 кг солі!

Тож старі одиниці залишаться в народній пам’яті ще на довго.

Я вам кажу! Сто пудів!