Святочні ворожіння

січень 13, 2019

На порозі вже стоїть Старий Новий Рік. Трохи дивна, чесно кажучи, назва у свята, але ми вже за 100 років звикли, тож і не дивуємось. Саме з моменту переходу на новий Григоріанський календар у 1918 році, і виник у вжитку цей оксюморон – Старий Новий Рік.

А пояснюється все тим, що церква на відміну від світського суспільства залишилась на «старому» Юліанському календарі, звідси і різниця у 13 днів.

До чого тут церква спитаєте ви? Все дуже просто – 31 грудня за церковним календарем – день пам’яті святої Меланії, а 1 січня – святого Василя. Календар свого часу змінився, а от народні традиції весело святкувати Маланку лишилися. Насамперед це традиції щедрування з перевдяганнями і веселощами, але окрім цього у старі часи були дуже популярні святочні ворожіння.

Художник В. Рекуненко Художник В. Рекуненко

Взагалі-то, християнська церква ворожіння забороняє, але бажання дізнатись своє майбутнє завжди брало гору. На відміну від Різдва Христового й Хрещення свято Маланки та Василя не відігравали важливого значення в релігійному календарі, тож саме ці дні і стали вважатися для ворожіння найкращими.

Ворожили переважно дівчата, проте й парубки могли зажбурнути чобота через ворота, аби дізнатися в якій стороні знайдуть вони своє щастя – тобто свою дружину. Гадання на свою другу половинку було головним мотивом у святочних ворожіннях – адже, що може бути важливіше за любов, особливо коли тобі вісімнадцять!

Як у давнину відбувались ворожіння на теренах Куп’янщини можемо дізнатись завдяки видатному етнографу, нашому земляку Петру Іванову. Ось деякі варіанти гадання з його книги «Життя та повір’я селян Куп’янського повіту». Від найпростіших та відомих нам з дитинства до досить екзотичних, як для сучасної людини.

Хто буде парою і звідки?

Щоб дізнатись де вас зустріне подружнє щастя, треба провести не хитрі маніпуляції.

 • 1. Треба взяти пиріг, вийти з ним за ворота і слухати – з якого боку загавкають собаки, там і живе майбутній чоловік або дружина. (Більш сучасне уточнення від бабусі моєї дружини: якщо почуєш гудок потяга – чоловік буде здалека.)
 • 2. А ще можна жбурнути через ворота чи пліт чобіт знятий з ноги. Куди вкаже носок, туди й піде заміж дівчина або там і засватає наречену парубок.
 • 3. Щоб додати трохи конкретики, можна спитати у перехожих ім’я – яке назвуть, так і зватимуть майбутнього чоловіка чи дружину.

Не зважаючи на усю простоту наведених вище гадань, спираючись на власний досвід, можу твердо заявити – вони працюють! Саме так і сталося у випадку зі мною та моєю дружиною, а ще ми впевнено навіщували заміжжя нашій кумі )))

Прийди до мене уві сні!

«Українська ніч. Зима», І. Вельц, 1898 р. «Українська ніч. Зима», І. Вельц, 1898 р.
 • 1. Якщо дівчина хоче побачити свого нареченого уві сні, вона бере у поділ жита та йде на те місце, де виносять з хати сміття. І там починає посипати житом, примовляючи: «з ким мені це жито жати, з тим і віку доживати». Суджений має в цю ж ніч їй наснитись.
 • 2. А ще дівчата кладуть під подушку гребінець, а коли лягають спати промовляють: «суджений-ряжений, розчеши мені голову». Вночі кожний порядний суджений-ряжений обов’язково має прийти уві сні і зробити дівчині стильну зачіску, ну, чи хоча би просто наснитися )))
 • 3. Також можна попросити свого судженого прийти уві сні та перевести через місток. Для цього у тарілці з водою треба зробити із прутиків місточок та поставити цю інсталяцію собі під ліжко. Головне вірити, що цей метод може спрацювати.

Яким буде подружнє життя?

Кожна дівчина мріяла вийти заміж. Проте абияке заміжжя дівчатам не потрібне! Чоловік має бути молодим, красивим, добрим і ясна річ – багатим! Як же дізнатись про свою удачу? Ясна річ – треба поворожити!

 • 1. Виходячи за двір треба почекати, котра із свійських тварин першою трапиться на очі, і з цього вже робити висновок, яким буде сімейне життя. Якщо це буде собака, то й життя буде «собаче» – бідне та незавидне, а якщо ж раптом Вам зустрінеться вівця – вважайте поталанило – життя буде спокійним і заможнім!
  (М-да-а… З вівцею якось не дуже обнадійливо вийшло… Добре, йдемо далі)
 • 2. Заплющивши очі, треба витягти із купи дров одне поліно. Якщо буде в корі, рівне та без сучків, то і суджений буде при всіх чеснотах: і багатий, і красивий, і добрий. Поліно ж без кори віщує бідняка.
 • 3. Також наосліп гадають і по кілкам тину. Якщо трапиться кілок високий та в корі, то й чоловік буде багатий та статний, якщо ні, то – прийдеться йти заміж за незаможного курдуплика )))
 • 4. Або рахують кілки у тину, примовляючи: за удівця чи за молодця? Що прийдеться на крайній кілок – вдівець чи молодець – таким і буде чоловік.
Художник С. Васильківський Художник С. Васильківський
 • 5. Висмикують зі стріхи соломину. Якщо вона виявиться із колоском, та ще й із зерном – всьо! – багате подружнє життя забезпечене!
 • 6. З вечора насипають під воротами три купки жита. Якщо на ранок жито буде ціле – чекай на щасливе життя; якщо ж навпаки – купки розсипані чи поїдені – ніц доброго не буде.
 • 7. Насипають у хаті на підлогу купки зерна, наливають у покришки воду та приносять із курника півня й курей. Далі дивляться, чия курка чи півень що почне робити: чи їсти, чи пити, чи співати, а може битися, чи загравати. Виходячи з цього і роблять висновки щодо характеру своїх майбутніх «половинок».
«Ворожіння», М. Пимоненко, 1893 р. «Ворожіння», М. Пимоненко, 1893 р.

Замість півня можна використовувати і других тварин. Наприклад, собаку або навіть чупакабру, як на картині… Хоча ні, все ж таки здається собаку )))

Про майбутнє взагалі

Якщо ж ви раптом не полюбляєте віщувань з подробицями, завжди можна дізнатись про своє майбутнє щось взагалі. Для цього треба:

 • 1. Пройтись попід вікнами підслуховуючи уривки розмов. Що почується, те й станеться у Новому році.
 • 2. Порахувати кількість полін принесених у хату дров. Якщо їх парна кількість – бути в Новому році весіллю.
 • 3. Перед сном покласти в один із черевиків шматочок хліба, а в інший – цеглинку від печі. Якщо взуваючись зранку першим візьмете черевик з цеглинкою – то справи ваші кепські, а якщо із хлібом – то все «норм», і наступний рік буде щасливий!

Бажаємо, щоб усі ворожіння завжди віщували тільки щасливе майбутнє!

Кожному з нас і всій Україні!

З Новим Роком!

«Святочні ворожіння», М. Пимоненко, 1888 р. «Святочні ворожіння», М. Пимоненко, 1888 р.